В Україні розпочалося ЗНО. Короткі підсумки спостереження за тестуванням з української мови та літератури

Понеділок, 9 травня 2016 р.

Вчора, 5 травня, в Україні розпочалася основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання. Стартувало ЗНО цього року з іспиту з української мови та літератури. За дотриманням процедур тестування як з боку персоналу, так і з боку абітурієнтів традиційно слідкують спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА.

Українська мова і література є обов'язковим предметом для здачі тими, хто планує вступати цьогоріч до вищих навчальних закладів. Окрім цього, цьогорічним випускникам результати тестування з цього предмета зараховуються як оцінка за державну підсумкову атестацію. Власне тому, за даними Українського центру оцінювання якості освіти, явка на пунктах тестування сьогодні склала більше 95%.

  • Робота персоналу ПТ

Спостерігачі мережі ОПОРА зазначають, що незважаючи на масовість тестування, процес перевірки знань в Україні пройшов доволі спокійно. Представники організації, які ведуть спостереження у 17 областях, констатують, що загалом персонал, залучений до організації та проведення тестування, сумлінно виконав покладені на них обов'язки. Проте, виявлено і деякі недоліки, зокрема - використання інструкторами мобільних телефонів у аудиторіях під час проведення тестування (Волинська, Львівська, Рівненська, Одеська, Харківська області). Крім того, у Стрийській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №7 уповноважена особа УЦОЯО під час проставляння відмітки про проходження ЗНО не у всіх Сертифікатах поставила підписи. Як результат, вступники після завершення роботи над тестом самостійно підходили до уповноваженої особи, аби отримати цю позначку у сертифікаті. Нагадаємо, що печатка та підпис Уповноваженої особи є підтвердженням присутності абітурієнта на пункті тестування та проходження ним тесту з конкретного предмета. В Черкаському навчально-науковому інституті ДВНЗ "Університет банківської справи" інструктори намагалися ознайомитися з завданням тестів.

Уповноважені особи УЦОЯО та відповідальні за пункт тестування також досить лояльно ставилися до випускників, які з'являлися на пункт без необхідних підтверджуючих документів -  сертифіката ЗНО та документа, що посвідчує особу. У ЗОШ №6 м. Дубно абітурієнтка, яка має статус ВПО, прийшла без свідоцтва про народження, номер та серія якого були вказані в Сертифікаті, але за погодженням з ЛРЦОЯО була допущена до тестування. У ЗОШ І-ІІІ ступенів №3- гімназія м.Могилева-Подільського абітурієнта за дозволом Вінницького РЦОЯО впустили без паспорта, тільки за запрошенням та Сертифікатом. На цьому ж пункті складала ЗНО 45-річна жінка, яка була зареєстрована за старим паспортом, а прийшла з новим. Її також допустили до тестування.

Натомість у інших пунктах, де учасники тестування з'являлися на пункти без відповідних документів їх до складання тестування допущено не було (Виноградівська гімназія та Мукачівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 20, ім. О. Духновича - без посвідчення особи, у Харківському навчально-науковому інституті Державного вищого навчального закладу «Університет банківської справи» - без Сертифікату.

  • Учасники тестування

Самі ж абітурієнти також досить відповідально поставилися до тестування. Майже не зафіксовано випадків спізнення. Разом з тим, серйозним порушенням процедури стандартизованого тестування, як і в попередні роки, залишається наявність в учасників мобільних телефонів та інших технічних приладів, за допомогою яких можна фіксувати та передавати інформацію. Наприклад, під час перевірки металодетектором під час тестування виявлено телефон і електронний засіб зберігання інформації в НВК № 106 міста Дніпропетровськ. На пункті тестування у Тульчинській ЗОШ I-III ступенів №1 учасник ЗНО на коридорі користувався мобільним телефоном. В результаті зафіксованого порушення, уповноваженою особою УЦОЯО було складено акт про порушення й абітурієнт достроково завершив роботу над тестом. Там же було зафіксовано, як вступник пошкодив зошит з тестовими завданнями, вирвавши з нього сторінку, яку виніс з аудиторії. Повернувшись в аудиторію, учасник тестування витягнув цей листок і почав з нього списувати. Стосовно цього порушення уповноваженою особою УЦОЯО було складено акт про порушення та абітурієнт також залишив пункт тестування.

У Глухові (Сумська область) в пункті тестування, який розташований у Глухівському агротехнічному інституті імені С. А. Ковпака, учасник ЗНО під час написання тесту вийняв мобільний телефон і поклав на стіл. Телефон був вимкнений, учасник знав, що мобільні телефони діставати не можна але пояснив, що зробив це "на автоматі". Було складено акт і хлопця вилучили з пункту тестування.

Популярними серед вступників залишаються шпаргалки. В рекреаційних зонах їх знайшли у Ужгородській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №6 імені В. С. Гренджі-Донського та школі І-ІІІ ступенів №1 імені Івана Франка у м. Кам'янка-Бузька Львівської області. У ЗОШ №31 м.Вінниці абітурієнт користувався рукописною шпаргалкою. Уповноважена особа УЦОЯО склала акт про порушення, в результаті чого учасник ЗНО залишив пункт.

Не обійшлося і без прикрих випадків, коли абітурієнти, не завершивши роботу над тестовими завданнями, виходили за межі пункту тестування та не змогли повернутися назад в аудиторію, адже це заборонено процедурою (у ЗОШ № 24 м. Луцька та у м. Київ у загальноосвітньому навчальному закладі І-ІІІ ступенів "Спеціалізована школа №271 з поглибленим вивченням інформаційних технологій"). У ЗОШ №92 міста Львова абітурієнта, яка мала необхідність користуватися слуховим апаратом, змушена була залишити його у місці для особистих речей, адже під час реєстрації вона не вказала про таку необхідність. Промову інструктора, яку всі інші учасники слухали, дівчині дали можливість прочитати особисто.

За 30 хв до завершення роботи над тестами в Ужгородській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №19 правоохоронці отримали анонімне повідомлення про замінування будівлі. Абітурієнтів було евакуйовано. Усім їм запропонували написати заяви про зарахування наявних результатів або про складання тесту під час додаткової сесії ЗНО.

  • Застосування металодетекторів

Особливістю цьогорічної сесії ЗНО з української мови та літератури стала відсутність загальної перевірки металодетекторами. Вранці перед тестуванням УЦОЯО прийняв відповідне рішення й поінформував про це регіональні центри оцінювання. Однак, за рішенням самих регіональних центрів у пунктах тестування міг проводитися вибірковий контроль за наявністю заборонених технічних засобів. Так, в деяких пунктах металодетектори використовувалися при вході (Харківський ННІ ДВНЗ «Університет банківської справи», Харківський національний автомобільно-дорожній університет, Лінгвістичній гімназії ім. Т. Г. Шевченка Ужгородської міської ради), в інших  - лише в окремих аудиторіях (гімназія №3 в Херсоні), або ж перевіряли окремих абітурієнтів у аудиторії - ЗОШ №27 м. Рівне, Новопсковська загальноосвітня школа в Луганській області. Наодному з пунктів в місті Дніпропетровськ (спеціалізована школа №13) працівник поліції металодетектором перевіряв лише абітурієнтів чоловічої статті, аргументуючи відмову перевірки дівчат, посилаючись на власний етикет.

 

ГМ "ОПОРА"

Коментарів поки що немає, будьте першим

Щоб залишати коментарі необхідно зареєструватися

ВХІД для зареєстрованих користувачів

інформаційнА службА

Українського центру оцінювання якості освіти

(044) 503 37 93

online
опитування

Що має бути підставою для вступу до ВНЗ?

Всього відповідей: 1661

ПАРТНЕРИ АЛЬЯНСУ

Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти Міністерство освіти і науки України Національна академія педагогічних наук України УЦОЯО USAID American Councils Громадяньска мережа ОПОРА Microsoft Україна Міжнародний Фонд "Відродження" Американські дослідницькі інститути Національний педагогічний університет ім. М. Драгоманова Національна академія управління НАУ "Києво-Могилянська академія" Київський університет імені Бориса Грінченка Спілка ректорів ВНЗ України Центр освітньої політики Львівський Національний Університет ім. І.Франка Pro.Mova TIMO